Социалната дистанция прави трудно намирането на някое забавно занимание. Обаче ние може да Ви предложим да развихрите въображението си и да проявите малко креативност. Ето няколко добри идеи, които да опитате с децата вкъщи:
3 математически игри с карти
Картите за игра могат да се намерят във всеки дом и са лесно забавление за малки и големи. С тях цялото семейство може да се събере, за да играе игри като кент, война, море и много други, които за занимателни и привличат вниманието на децата. Замисляли ли сте се дали могат да се използват и с друга цел и то обвързана с математиката? Да, броенето на точките за белота също влиза в тази категория.
Подготвили сме няколко математически игри с картите, които са с различни нива на трудност в зависимост от възрастта на детето. Ето ги и тях:
Познай картата
Първата стъпка в тази игра е да изберете кой от вас ще познава картите и кой ще казва задачите. След това трябва да разбърквате картите и да обърнете 9 от тях.
Играчът, който задава въпросите поглежда картите и си намисля какво ще попита.
За по-малките деца може да се упражнят визуалното изписване на цифрите и знанията им по цифровата редица.
- Коя е картата след 6?
- Подай ми картата с цифрата 2.
- Виждам карта, която е по-голяма от 3 и по-малка от 5. Коя е тя?
За по-големите деца задачите могат да бъдат със събиране, изваждане, умножение или делене. Изберете какви да бъдат предизвикателствата според знанията им, а примерни въпроси са:
- Кои три карти правят сбор 15?
- Умножих две карти и получих 10. Кои карти използвах?
- Използвах 2 карти, за да получа разликата 8. Кои са те?
Може да играете до 3 въпроса от изложените карти и след това да се обърнат нови 9. Тогава вече ролите се сменят и някой друг задава въпросите. Играта позволява включването както на 2ма играча, така и на цял клас.
Броене с карти
За тази игра освен картите ще бъде необходимо и зарче. Целта на играта да се съберат всички карти в тесте и една по една да се обръщат. След обръщане на картата се хвърля зарчето и тук започва броенето.
Вариант 1: Брои се първо от картата и след това се продължава с това от зара. Например, картата е 5, а зара 4. В такъв случай се започва едно, две, три, четири, пет и след това се продължава със стойността на зара – шест, седем, осем девет.
Вариант 2: Използваме зара, за да видим колко след стойността на картата ще се преброи. Например, картата е 7, а зара 2. Тогава броенето трябва да е – осем, девет.
За тази игра може да се подберат определени карти, ако децата са по-малки и могат да броят само до 10. А за по-напреднали математици може да им дадете дори да събират картата със стойността на зара.
Събери 10
Тази игра може да се играе както индивидуално, така и в отбор. Целта е от подредени карти да се събират по две или повече, които правят спор 10. И така докато не се вземат всички карти или вече не могат да направят 10.
В началото на играта се подреждат 20 карти (5х4 и след това забавлението започва. Може би изглежда лесно, но опитайте. Тогава няма да ви се струва така.
Математическите игри с карти не се изчерпват до тук. Има още много вариации, които са повишават трудността или да включват различни действия. Ще споделяме и още интересни игри, които лесно могат да бъдат реализирани вкъщи или когато сте навън и търсите бързо и лесно занимание за децата.
ПОДНОВЯВАНЕ на групови присъствени занимания по математика
Със заповед на МЗ се ПОДНОВЯВАТ груповите присъствени занимания от 21.10.2021 (четвъртък).
Продължаваме с поредното занимание и, съответно, изместваме края на курса с броя седмици, през които продължи да действа заповедта.
Ако имате въпроси, можете да ни на e-mail или да се свържете с нас по телефона.
От екипът на ‘Академия Сметало’ пожелаваме на Вас и Вашите близки да бъдете здрави и да се пазите!
Онлайн уроци по детска математика
Математиката е интересна наука, която позволява развиването на мисленето, подобряването на концентрацията и много други. В Академия Сметало адаптирахме учебния материал към виртуалните класни стаи и така децата имат възможност да учат от всяка точка на страната.
Занятията са разработени по такъв начин, че малчуганите да не скучаят, а материалът да се усвоява изключително бързо и лесно. Това го постигаме чрез много игри и предизвикателства, които да създават усещането, че детето не учи, а се забавлява с приятелите си. Освен новите знания, по време на уроците децата развиват и различни умения като логическо мислене, креативност, концентрация и как сами да решават проблеми.
Как аритметиката и геометрията помагат на децата
Едно от първите неща, които от най-ранна възраст бебетата различават са силуети и фигури. Това е признак как математиката е неизменна част от развитието на малчуганите и е важно да се стимулира изучаването на тази наука. Аритмертиката и геометрията играят важна роля в израстването на децата и им помагат да разберат по-лесно света около тях.
Уменията, които се развиват при запознаването с числата и фигурите от ранна възраст са тясно свързани с бъдещите успехи на децата. Много проучвания доказват това, но не искаме да цитираме конкретни източници, а по разбираем начин да обясним защо е важно изучаването на математика.
Концентрацията – как да я упражним и защо е важна за бъдещето на децата
Концентрацията е важно умение, което децата развиват с годините. Това означава, че колкото по-големи стават, толкова повече време могат да се фокусират върху дадена задача. И като всяко умение, то е важно да се упражнява. В тази връзка можем да споделим, че математическите задачи и предизвикателства са едни от най-ефективните методи за подобряване и упражняване на концентрацията при децата.
Ние в „Академия Сметало“ създаваме учебен материал, съобразен с възрастта и възможностите на учениците ни. Наясно сме, че децата учат най-добре, когато играят и метода ни на преподаване е фокусиран върху това.
ПродължениеКонцентрацията – как да я упражним и защо е важна за бъдещето на децата
Баскетбол по десетици
Случвало ли ви се е в горещите дни да не можете да излезете навън и да се чудите какви занимания да намерите на децата? Имаме предложение към вас за една по-различна игра, която да съчетава спортът и математиката – Баскетбол по десетици.
Какво ви е необходимо?
За да я играете имате нужда от няколко неща:
Математика в ранна детска възраст
Повечето хора се плашат от математиката и я мислят за нещо невъзможно! Обаче това далеч не е така и е въпрос на нагласа. Затова още първите стъпки на децата в света на числата трябва да са представени по подходящ и интересен за тях начин!
Играта „ТАНГРАМ“
А Вие знаете ли какво са танграмите?
Това е древна логическа игра, която е съставена от 7 геометрични фигури. Задачата е да се комбинират всичките части, така че да се получи определена фигура като животно, предмет и т.н. Танграмите са подходящи както за деца, така и за възрастни, защото независимо от възрастта е истинско предизвикателство да ги подредиш в някаква правилна форма.
Важна ли е логиката при децата?
Логиката е наука за разсъждения – правилни и неправилни. При децата започва с отговора на въпроса “Защо?”, колкото по-често ги питаме, толкова по-бързо и лесно ще започнат да мислят логически. Не трябва да смятат всичко чуто за истина и затова е важно да разсъждават.